Asitli Saclar – HRP

Sıcak Haddelenmiş Rulo yüzeylerinde oluşan Tufal (oksit) Hidroklorik asit veya Sülfürik asit banyolarından geçirilerek temizlenir ve tekrar oksidasyonunu önlemek için de koruyucu yağla yağlanır.

Asitle Temizlenmiş Sac olarak adlandırılan ürün rulo olarak veya talebe göre dilinmiş, boya kesilmiş olarak kullanıcıya sevk edilir.

 

Euro Kalite : DD11 – DD11(Cu) – DD12 – DD13 – DD14

Erdemir Kalite : 6222 – 6282 – 3222 – 3922 – 4222 – 7222

Genişlik : 600 – 1550 mm

Et Kalınlığı : 1,5 – 5,00 mm

Özellikler

HRP sac ürünlerinin giderek daha yaygın hale gelmesinin temelinde, bu malzemenin sahip olduğu özellikler bulunmaktadır. HRP saclar her şeyden önce yüksek mukavemet değerine sahiptir. Hem sıcak hem de soğuk haddeleme prosedüründen geçirildikleri için HRP sacların dirençleri büyük oranda artmaktadır. Bununla beraber HRP sacların korozyon dayanımları da normal demire göre daha yüksektir. Korozyon riskinin yüksek olduğu alanlarda bile bu malzeme, uzun yıllar problemsiz biçimde kullanabilmek mümkündür. HRP saclar kaynak tutma düzeyleriyle de ön plana çıkmaktadır. Diğer metallerle güçlü biçimde bağ kurabilen HRP saclara uygulanan kaynaklar, uzun süre bozulmadan kalabilmektedir.

Kullanım Alanları

Üretilen bu malzemelerin yüzey düzgünlüğü, kalınlığı, genişliği ve fiziksel özellikleri beklentilere göre üretilmektedir. Genel olarak uygulandıkları alan soğuk şekillendirmeye uygundur. Buna bağlı olarak da mutfak eşyaları, havalandırma, dayanıklı ev aletleri, otomotiv sektörü ve radyatördür. Kullanıcıların istediği uygulamalarda kullanılabilmektedir.

Beyaz eşya sektöründe, otomotiv sektöründe, üstün şekillenebilirlik, yaşlanmaya dayanıklılık ve ön plana çıkan ekstradan derin çekme işlemlerine uygun alanlarda kullanılmaktadır.

Derin çekme özelliğine sahip olan, emaye kaplamaya uygun olan çelikler ve mutfak eşyaların imalatı sırasında kullanılmaktadır. (Örnek vermek gerekirse, tencere, fırın ızgarası vb. eşyalar) Sıcak olarak haddelenen sacların yüzeyinde tufal sebebi ile kullanım her zaman uygun olmayabilir. Sıcak olan haddelenen yağmalanmış ve asitlenmiş kaliteler genel olarak derin çekme, bükme ve çekme işlemleri için kullanılmaktadır.

Bu ürünlerin hassas yüzey kalite beklentisi bulunmamaktadır. Ancak rijitlik, mukavemet ve sıvanabilirliğin gerekli olduğu bütün uygulamalarda kullanılabilir. Makinelerin imalat sektöründe ve aynı zamanda otomotiv yan saniyelerde yüzeyi asit ile temizlenen saclar kullanılmaktadır. Sacların yüzey kısmının asit ile temizlenmesi makine imalatı sonrasında daha ekonomik yararlar sağlamaktadır. Bu sebeple de üreticiler genel olarak yüzeyi asitle temizlenen malzemeler tercih ederler.

Soğuk şekillendirmeye uygun olan yüksek mukavemetli çelikler yüksek darbe, şekillendirile bilirlik ve yorulma dayancı gerektiren bütün uygulamalarda tercih edilebilmektedir. LPG tüplerin imalatı sırasında başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Yapı sektörü içerisinde başarılı bir şekilde kullanılan bu ürünler genel olarak şekillendirilebilmesi ile tercih edilmektedir.