HEA Profil

Kalite  : S235 – S275 – S355

 

Boyut : 100 – 1000 mm

 

H(Yükseklik) : 96 – 990 mm

 

B (Genişlik) : 100 – 300 mm

 

T (Kalınlık) : 5,0 – 16,5 mm

High energy astrophysics olarak açılımı İngilizce olan HEA demir, çelik ve demir metallerin yüksek enerjili astrofizik kullanımı doğrultusunda üretilmesi durumunda tanımlanan ismidir. Demir H harfine benzetilerek üretimi yapılır ve bu demirler bilhassa geniş açılı olarak üretilmektedir. Birbirinden farklı alanlarda kullanımı bulunan bu demirlerin HEA ve HEB çeşitleri de bulunur.

Son yıllarda birçok özelliği ile birlikte yaygın bir kullanımı bulunan HEA demirlerin bilhassa inşaat alanında, statik yönetmeliğine makul biçimde olabilmesi için kirişlerde kullanımı bulunur. Genel olarak statik yönetmeliğinde istenen ölçülerin uygunluğu noktasında HEA demir, en fazla kullanıma sahip malzemeler olurken birçok çelik yapıların arasında da genellikle tercih edilir. Hafif olmasıyla birlikte bunun yanı sıra da az yer kaplaması yardımıyla de en uygun şekilde yararlanacağınız demirler olacaktır.

Kullanışlı olması ve statik hesaplamalarına makul biçimde üretilmesiyle birlikte günümüzde mimari projelerin birçoğunda da yaygın biçimde bu demirler kullanılır. Taşıma mukavemeti olabildiğince yüksek olması yardımıyla de HEA demirlerinin hem taşıma yükü anlamında hem de dayanıklılık anlamında çeşitli endüstri tesislerinde, otomotiv ve ağır sanayi gibi benzer alanlarda çok yaygın biçimde kullanımı bulunur.

HEA demirlerin özelliği ise geri dönüşüme makul olmasıdır. Hurda olarak nitelendirilen HEA demirler, geri dönüştürmede yeniden kullanıma makul hale getirilir. Yeni kaynakların korunması noktasında da olabildiğince doğa dostu olarak tanımlanır.

Mimaride, sanayide, endüstride, çevre işlerinde ve daha çoğu yerde demir çelik ürünler uzun ömürlülük ve dayanıklılık vadeder. İnsan hayatını daha basit ve güvenilir hale getirmek için daha önce kullanılan ürünler yerine tercih edilir. Her gün daha estetik ve dayanıklı sonuçlar ortaya koyabilmesi için demir çelik ürünler sürekli değişip dönüşür. Birçok aşamadan geçerek üretilen HEA çelikler de bilhassa üzerindeki ağırlığı farklı uçlarına dağıtarak yüksek yüzey direnci gösteren ürünler olur. HEA profil çelik özellikleri itibariyle mimari alanında güvenle kullanılacak alternatifler olur. Uzun yıllar bakım ve tamir yapılamayacak beton yapıların içerisinde uzun ömürlü ve dayanıklı bir taşıyıcı görevi üstlenir. Çelik yapılarda ise hem kuvvetli hem de estetik bir seçenek olur. Çok katlı yapıların son derece yoğunlaştığı günümüz şartlarında tonlarca ağırlığı ve binlerce insanı güvenle taşıyacak malzemelerdir. Bunlar bilhassa deprem için riskli bölgelerde güvenilir ve sağlam inşaat malzemeleri olarak kullanılır. Yüksek korozyon direnci içerisinde bulunduğu bütün ortam şartlarında ilk günkü halini koruyabilmesini sağlar. Darbe, bükülme, sürtünme, gibi zorlu şartlara karşı dayanıklıdır. Sıcaklığa ve ateşe karşı dirençli olması vasıtası ile olası bir yangın halinde kaç katlı olursa olsun binaların yıkılmadan ayakta kalabilmesini sağlar. Aynı zamanda geri dönüştürülebilir ürünler olmasıyla kaynakların korunmasını sağlar.